Model HHYD-400D
Size ép: 16 - 400 mm², Cu 16 - 400 mm² / Al 16 - 300 mm²
Tải trọng ép 12 tấn (120 KN)
Pin (đi kèm máy 2 cái): 18V Li-ion 3.2Ah
Bộ sạc (đi kèm máy 1 cái): AC 100-240V/ 1 giờ
Dies ép (đi kèm máy full dies): 16, 25, 35, 50, 70, 95, 120, 150, 185, 240, 300, 400 mm²
Hộp bảo vệ (đi kèm máy 1 cái): hộp bằng nhựa
Chứng nhận xuất xứ hàng hóa (CO) do phòng thương mại và công nghiệp quốc gia sản xuất cấp
Chứng nhận chất lượng sản phẩm (CQ) do nhà sản xuất cấp
Model |
HHYD-400D |
Hydraulic Ram Output |
12 Ton |
Ram stroke |
42 mm |
Battery capacity |
180 crimping cycles |
Crimping range |
16-400 mm² |
Crimping times |
5s-15s(Depend on the size of cable) |
Battery |
18V/4.0Ah Li-ion |
Charging time |
2 hours |
Crimping dies |
16,25,35,50,70,95,120,150,185,240,300,400 mm² |
Qty of battery |
2 pcs |
Charger |
1 pc |
Seals for the cylinder |
1 set |
Seals for the safety valve |
1 set |
Characteristics
1. Open C-crimping head with 42 mm width, rotating 350°.
3. 10000+ cycle service life.
4. Ram retracts to original position automatically when operation is complete.
5. Manual retraction in case of need.
6. Audible buzzer and red LED light in case of error.
7. Quick motor stop for higher user safety.
8. Powerful 18V Li-ion battery with low battery warning.
9. Ergonomic 2-component grip area and balanced center of gravity.
10. Sturdy plastic storage box.
Model |
HHYD-400D |
Hydraulic Ram Output |
12 Ton |
Ram stroke |
42 mm |
Battery capacity |
180 crimping cycles |
Crimping range |
Crimping times |
Battery |
18V/4.0Ah Li-ion |
Charging time |
2 hours |
Crimping dies |
Qty of battery |
2 pcs |
Charger |
1 pc |
Seals for the cylinder |
Seals for the safety valve |
Characteristics
3. 10000+ cycle service life.
kìm ép cos bằng pin
Model HHYD-400D
Tải trọng ép 12 tấn (120 KN)